ФЕНОМЕН НЕОЛОГІЗМІВ У СУЧАСНІЙ АНГЛІЙСЬКІЙ МОВІ

  • Marharyta Morozova Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» https://orcid.org/0000-0002-7478-2530
Ключові слова: неологізми англійської мови, фонологічний спосіб утворення неологізмів, запозичення, морфологічний спосіб утворення неологізмів, загальномовні неологізми, індивідуально-авторські неологізми

Анотація

Англійська мова, як й інші мови світу, перебуває в постійному розвитку. Одні слова застарівають і виходять із ужитку, інші з’являються на основі словотвірних моделей, що запозичуються з інших мов або отримують нове значення. У результаті цих способів в англійській мові утворюються нові слова, які в лінгвістиці отримали назву «неологізми». Проблема вивчення неологізмів у сучасній лінгвістиці й лексикології англійської мови нині набуває актуальності. Проблематика цієї теми зумовлена тим, що вчені вкладають різне тлумачення в термін «неологізм», виділяють різні властивості неологізмів і розробляють відмінні класифікації. Незважаючи на підвищений інтерес до проблеми неологізмів в англійській мові, у сучасній лінгвістиці дотепер залишаються маловивченими багато питань, пов’язаних із появою неологізмів в англійській мові. Зокрема, найбільш дискусійними питаннями є способи утворення неологізмів в англійській мові та специфіка їх функціонування в різних текстах. Кожна сучасна мова, зокрема англійська мова, перебуває в постійному розвитку, а саме: слова виходять з активного вжитку й перестають використовуватися носіями мови, а також слова, які з’являються в англійській мові через запозичення з інших мов зі словотворчими моделями та зміною значень загальновживаних слів. У результаті виникають нові номінації, які в сучасній лексикології англійської мови зараховують до явища неологізму. Отже, сьогодні існує потреба в дослідженні неологізмів і їх функціонування в сучасній англійській мові. Підвищений дослідницький інтерес до проблеми неології зумовлений важливістю дослідження англійських неологізмів, які віддзеркалюють англомовний розвиток. Вони відображають пристосування мови до умов її функціонування, що змінюються під впливом зовнішніх чинників. На формування неологізмів впливають культурно-історичні й соціально-політичні умови життя й діяльності мовної спільноти. У статті розглядається питання появи нових лексичних одиниць у сучасній англійській мові. У зв’язку з цим докладно вивчаються способи утворення й принципи формування нових слів у словниковому складі англійської мови. Ключову увагу автор акцентує на класифікації неологізмів та особливостях нововведень у сучасній лексиці англійської мови.

Посилання

1. Андрусяк І.В. Спосіб життя та дозвілля: фрагмент концептуального аналізу англійських неологізмів кінця ХХ століття. Вісник Запорізького національного університету. Серія «Філологічні науки» : збірник наукових праць. Запоріжжя : Запорізький нац. ун-т, 2010. 282 с.

2. Головко О.М. Роль екстралінгвальних чинників у формуванні англомовних темпоральних інновації. Нова філологія : збірник наукових праць. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. № 50. С. 34–39.

3. Зацний Ю.А., Федоренко О.О. Демографічні неологізми англійської мови. Вісник Запорізького державного університету. Серія «Філологічні науки» : збірник наукових статей. Запоріжжя : ЗДУ, 2005. 156 с.

4. Левицький А.Е. Актуальні проблеми розвитку неології (на матеріалі сучасної англійської мови). Вісник Житомирського держ. ун-ту ім. І. Франка. 2005. № 23. С. 16–21.

5. Селіванова О. Сучасна лінгвістика : термінологічна енциклопедія. Полтава : Довкілля ; Київ, 2006. 712 с.
Опубліковано
2025-04-30