МЕТАФОРА ТА ПОРІВНЯННЯ: ЕТНОКУЛЬТУРНИЙ ВИМІР

Ключові слова: мовна особистість, лінгвокогнітивний рівень, етнокультурний код, картина світу, тропи осі псевдототожності, тропеїчна специфіка, фаунонім, фітонім, соматизм

Анотація

Складником етнічної картини світу є художній світ народу, відбитий у фольклорі, зокрема у його пісенній творчості. Тропеїчні засоби української мови – яскраві маркери лінгвокогнітивного рівня як конкретної мовної особистості, так і національної мовної особистості. Вони виразно репрезентують специфіку мовомислення етносу, його індивідуальні риси, що вирізняють один етнос із-поміж інших. Пропонована стаття скерована на визначення особливостей метафоричних сполук та компаративних конструкцій як репрезентантів лінгвокогнітивного рівня національної мовної особистості. Мета нашої розвідки – кореляція фольклорних метафор та порівнянь, зафіксованих у родинно-побутовій ліриці, з етнокультурними кодами українців. Для досягнення поставленої мети розвʼязано такі завдання, як фіксація народних метафор і порівнянь; характеристика їх як тропів осі псевдототожності; встановлення етнокультурних параметрів метафор та порівнянь у фольклорних текстах; співвідношення вказаних тропів з етнокультурними кодами. Обʼєкт пропонованого дослідження – українська родинно-побутова лірика, його предмет – етнокультурний аспект метафор і порівнянь, що функціюють в українській пісенній творчості. Джерельною базою нашого дослідження послугувала збірка українських народних пісень родинно-побутового змісту, а фактичною базою – метафори та порівняння у складі українських народних пісень. Лінгвокогнітивний рівень національної мовної особистості досліджено за допомогою метафор і порівнянь – тропів, які значною мірою віддзеркалюють її специфіку. Етнокоди репрезентовано фаунонімами, фітонімами та соматизмами як складниками метафоричних сполук. Названі лексеми позначають коханих і відображають ставлення до протилежної статі. До складу порівнянь входять фауноніии й фітоніми, які в ролі агентів сприяють пізнанню референта порівняння. Метафорична та порівняльна об’єктивація світу представляє фаунонімний, флористичний та соматичний етнокультурні коди, що демонструють актуальні для народу поняття, сформовані з давніх-давен і відображені в українській родинно-побутовій ліриці.

Посилання

1. Бибик С.П., Єрмоленко С.Я., Пустовіт Л.О. Словник епітетів української мови. Київ : Довіра, 1988. 430 с.

2. Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ – Ірпінь : ВТФ Перун, 2005. 1728 с.

3. Голікова Н. Лінгвокультурема «пісня» в поетичному дискурсі Лесі Українки. Культура слова. 2020. Вип. 93. С. 77–87.

4. Гриценко П.Ю., Руснак Н.О., Руснак Ю.М., Струк І.М. Етнолінгвістика : українська мова : навч. посіб. Чернівці : Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2022. 432 с.

5. Данилюк Н. Метафора в українських народнопісенних текстах. URL: https://typologia.at.ua/index.metafora_v_ukrajibskikh_narodnopisennikh_tekstakh/0-40.

6. Дяченко Л.М. Фольклорна символіка як засіб відображення національного світобачення. Мовознавство. 1997. № 2-3. С. 67–71.

7. Костомаров М.І. Слов’янська міфологія: вибрані праці з фольклористики й літературознавства. Київ : Либідь, 1994. 382 с.

8. Мисик О.А. Етнічна основа тропеїчної системи Ігоря Калинця : дис. … канд. філол. наук : 10.02.01. Київ, 2018. 228 с.

9. Половинко О.С. Когнітивний та етнолінгвістичний виміри порівняльних конструкцій з орудним відмінком в українських художніх текстах : дис. … д-ра філософії : спец. 035 Філологія. Харків, 2024 250 с.

10. Романченко А. Епітетна об’єктивація етнокультурних кодів. Причорноморські філологічні студії. Одеса : Гельветика, 2023. Вип 1. С. 37–42.

11. Романченко А. Психолінгвістичні та етнокультурні параметри компаративної картини світу українців. Lingua Montenegrina. Cetinje, 2023. Br. 32. С. 79–96.

12. Романченко А., Ковалевська Т., Дружинець М. Компаративна парадигма прози non-fiction: поліаспектний лінгвістичний вимір. Езиков свят. Orbis Linguarum. 2023. Vol. 21. Issues 3. С. 51–62.

13. Селіванова О.О. Сучасна лінгвістика: напрями та проблеми : підручник. Полтава : Довкілля-К, 2008. 712 с.

14. Українські народні пісні: родинно-побутова лірика. Київ : Дніпро, 1964. 586 с.
Опубліковано
2024-12-30