БЕСТІАРНІ СИМВОЛИ В РОМАНІ ВАСИЛЯ ЗЕМЛЯКА «ЛЕБЕДИНА ЗГРАЯ»
Анотація
Метою статті є дослідження символіки бестіарних образів у романі Василя Земляка «Лебедина зграя»: лебединої зграї, лебедя, гусака, цапа. Лебедина зграя – це символ народу, який, попри випробування й небезпеки на своєму історичному шляху, усе-таки вертається на рідну землю. Контекст роману дає змогу побачити тут натяк на виселення українців під час розкуркулення й колективізації, історія – інші акти російського «братерства». Лебідь – давній символ, що відігравав важливу роль ще в античному символізмі. Лебідь символізує поезію, це птах Аполлона, а відтак поетів. Лебідь також є символом вірної любові. Крім того, лебідь символізує досконалість, вишуканість і шляхетність. Усі ці значення задіяні в романі Василя Земляка «Лебедина зграя». Символіка гуся близька до символіки лебедя, гусак виступає як занижена версія лебедя. Сірі свійські гуси, що посіли місце білих вільних лебедів, асоціюються у творі з появою колгоспів із рабською працею, замість вільних комун. Так Василь Земляк додає до універсальної символіки лебедя й гуся своє самобутнє значення – як протиставлення свободи й тоталітаризму. Найяскравіший тваринним образом у романі «Лебедина зграя» є цап Фабіян. Цап є супутником і тваринним alter ego свого власника Левка Хороброго. Як «двійники» цап і чоловік створюють психологічний баланс між дикою стихією інстинктів і пануванням над ними. Символіка цапа є амбівалентною. В античній міфології цап інтерпретується переважно в позитивному ключі. Негативне значення цапа пов’язане з християнською рецепцією. У романі Василя Земляка цап Фабіян постає дивакуватим і комічним, але загалом позитивним персонажем, негативне ж його сприйняття у Вавилоні висвітлюється в іронічному дусі – як прикре непорозуміння, курйоз чи марновірство. Парадигма символічних значень цапа в романі «Лебедина зграя» широка: він персоніфікує диявола, співвідноситься з офірним козлом, пов’язується з воскресінням і безсмертям.
Посилання
2. Тендітна Н.М., Лисенко Н.В. Культура одягу та його нищення в романі Василя Земляка «Лебедина зграя». Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Філологія». 2022. № 4. С. 181–184.
3. Ткаченко О. Поетика міфу та символіка в романі Василя Земляка «Лебедина зграя». Академічні студії. Серія «Гуманітарні науки». 2023. № 2. С. 47–53. URL: http://academstudies.volyn.ua/index.php/humanities/issue/view/21 (дата звернення 25.06.2024).
4. Ткаченко О. Символіка одягу в романі Василя Земляка «Лебедина зграя». Вчені записки Таврійського національного університету імені В. Вернадського. Серія «Філологія. Журналістика». 2023. Т. 34 (73). № 3. С. 214–220. URL: http://philol.vernadskyjournals.in.ua/34-73-3 (дата звернення 25.06.2024).
5. Земляк В. Лебедина зграя. Зелені млини. Романи. Київ : Радянський письменник, 1977. 624 с.
6. Biedermann H. Dictionary of Symbolism: Cultural Icons and the Meanings Behind Them. Plum, 1994. 480 p.
7. An Illustrated Encyclopaedia of Traditional Symbols by J. C. Cooper. Thames & Hudson : First Edition, 1987. 208 p.
8. Словник античної міфології. Київ : Наукова думка, 1989. 240 с.
9. Кемпбелл Дж. Тисячоликий герой. Львів : Terra Incognita, 2020. 416 c.
10. Самохвалов В.П. Психоаналітичний словник і робота з символами сновидінь та фантазій. Сімферополь : СОНАТ, 1999. 184 с.