ФЕНОМЕН БІЛІНГВІЗМУ В УКРАЇНІ КРІЗЬ ПРИЗМУ ЛІНГВІСТИЧНОЇ ІНТЕРФЕРЕНЦІЇ
Анотація
Головним складником та результатом взаємодії різних мовних систем, які можуть бути спорідненими, є явище білінгвізму. Це сприяє виникненню мовних контактів, які проявляються через лінгвістичну інтерференцію. Реальною мовною ситуацією в Україні на сьогодні ще є проблема українсько-російської двомовності, що зумовлена тривалими культурними та політичними зв’язками між країнами. Тривалий період перебування України спочатку у складі росії, а потім у Радянському Союзі призвів до двомовності на її території. Сьогодні незалежно від місця – на вулиці, в установах, організаціях, на підприємствах або навіть у межах однієї родини, можна почути як українську, так і російську мови. Більшість громадян України є білінгвами, тобто людьми, які добре володіють обома мовами. Мовна ситуація, в якій на одній території функціонують дві мови, має як позитивні, так і негативні наслідки. З одного боку, такий контакт мов сприяє взаємозбагаченню мовних систем, що призводить до збільшення словникового запасу кожної з них. Однак, з іншого боку, брак свідомого використання специфічних національних слів може призвести до порушення літературних норм і негативно вплинути на якість мовленнєвої комунікації. У статті розглянуто поняття білінгвізму в Україні та його зв’язок з лінгвістичною інтерференцією, наведені приклади мовної взаємодії, що відбувається в умовах білінгвізму, а також описані наслідки цього явища для мовної культури та етнічної ідентичності населення. У статті також проаналізовано історичні передумови виникнення явища білінгвізму, наведено шляхи подолання негативних наслідків лінгвістичної інтерференції в умовах білінгвізму, до яких належать розвиток мовленнєвої культури, підтримка української мови, використання білінгвальних методів, розвиток мовленнєвого самосвідомлення та зменшення міжмовної інформаційної конкуренції. Ці шляхи, окрім запобігання негативним наслідкам білінгвізму, можуть допомогти зберегти літературну чистоту української мови. Було визначено, що держава мусить стимулювати використання української мови в усіх сферах життя, забезпечувати її захист від зайвого впливу інших мов та сприяти її розвитку.
Посилання
2. Коханова І., Сафонова Т. Амбівалентне ставлення до мови як наслідок неофіційного білінгвізму в Україні. Вісник Книжкової палати. 2022. № 1. С. 28–32.
3. Прищак В. Як війна вплинула на ставлення до української мови. ГЛАВКоМ. 2022. 25 березня. URL: https://glavcom.ua/country/incidents/yak-viyna-vlinula-na-stavlennya-doukrajinskoji-movi-doslidzhennya-832891.html.
4. Соколова С.О. Українсько-російський білінгвізм в Україні: сприйняття зсередини та зовні. Українська мова. 2021. № 3 (79). С. 30–53.
5. Стрижак О.О. Проблема лінгвістичної інтерференції у міжкультурній комунікації. Вісник Запорізького національного університету. Філологічні науки. 2020. № 1. С. 51–58.
6. Черкасова Т.А. Проблеми білінгвізму в Україні на сучасному етапі. Пріоритетні напрями розвитку науки : матеріали Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф., м. Вінниця, 5 квітня 2021 року. Вінниця, 2021. С. 166–171.
7. Shevchuk-Kliuzheva O. The Sociolinguistic Aspect of Ukrainian Russian Child Bilingualism on the Basis of a Survey of Ukrainian Families. Cognitive Studies / Études cognitives. 2020. No. 20. URL: https://doi.org/10.11649/cs.2323 (дата звернення: 03.04.2023).
8. Соколова С. Білінгвізм в Україні і проблеми національної ідентичності. Balcania et Slavia. 2022. № 2 (1). Р. 51–72.
9. Іванишин В. Мова і нація: тези про місце і роль мови в національному відродженні України / В. Іванишин, Я. Радевич-Винницький. Вид. 4-те, допов. Дрогобич : Відродження, 1994. 217 c.
10. Масенко Л. Нариси з соціолінгвістики : посібник. Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія». Київ : Києво-Могилян. акад., 2010. 242 c.
11. Шульга О. Функціонування української і російської мов в Україні та її регіонах. Мовна ситуація в Україні: між конфліктом і консенсусом. Київ : ІПіЕНД імені І.Ф. Кураса НАН України, 2008. 398 с.
12. Матвеєва Н. Білінгвізм та дигловія в студентському середовищі. Мова і суспільство. 2019. Випуск 10. С. 120–128.
13. Єрмоленко С. Соціальна престижність літературної мови. Культура слова. 2012. 177 с.
14. Ткачук Т. Ідентифікаційна функція мови в білінгвальному середовищі (на прикладі міста Вінниці). Теоретична і дидактична філологія. Серія «Філологія». № 23. 2016. С. 149–157.
15. Ставлення населення України до закону про мову. Прес-релізи та звіти КМІС. URL: http://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=960&page=1&fbclid=IwAR1VpRvGsuw45W2OWc-iAdoUB8HXuS9KBwy7JcuHb4HcnyzzjwLqqbeyymg.
16. Становище української мови в 2020 році: аналітичний огляд. URL: https://prostirsvobody.org/img/ck341/plugins/filemanager/browser/default/images/Stan.pdf.