РЕПРЕЗЕНТАЦІЯ ДІАЛЕКТИЗМІВ У ПРОЗІ Ю. П. ВИННИЧУКА: ЛОКАЛЬНІ ЛЕКСИЧНІ ЕЛЕМЕНТИ

Ключові слова: діалектні елементи, наддністрянські діалектизми, Ю.П. Винничук, локативні лексичні одиниці, художній текст

Анотація

Статтю присвячено дослідженню наддністрянських діалектних одиниць у прозі Ю.П. Винничука, зокрема вивченню специфіки їхньої репрезентації в художньому тексті та аналізу локальних лексичних рис. Метою дослідження є з’ясування індивідуально-авторської специфіки представлення наддністрянських лінгвальних елементів у прозовій творчості Ю.П. Винничука. Завдання дослідження – охарактеризувати специфіку роботи письменника з діалектними одиницями; сформувати корпус використаних письменником наддністрянських говіркових одиниць на лексичному рівні, представивши власне лексичні (словникові), етнографічні та семантичні діалектизми; виявити та охарактеризувати специфіку репрезентації діалектних елементів у прозових творах Ю.П. Винничука за лексичним рівнем мовної структури. Об’єктом дослідження є мова прозових творів Ю.П. Винничука «Танґо смерті», «Мальва Ланда» та збірка оповідань «Вікна застиглого часу». Предмет дослідження – наддністрянські лексичні діалектизми в художніх творах Ю.П. Винничука. На лексичному рівні в аналізованих творах спостерігаємо істотну кількість власне лексичних (словникових), етнографічних і семантичних діалектизмів. Значною за обсягом є група власне лексичних діалектних елементів. Проаналізовані діалектні елементи є багатогранним явищем, достатньо репрезентують наддністрянський говір і виконують низку важливих стилістичних функцій у структурі художнього тексту, зокрема номінативну, експресивну, розпізнавальну, функцію етнографічної достовірності, функцію типізації мови персонажів, функцію забезпечення художньої переконливості. Використані різнорівневі лінгвальні елементи достатньо репрезентують наддністрянський говір, а також відображають специфіку західноукраїнської ментальності та відіграють важливу роль у розбудові художньої образності й тропіки, а також у збагаченні стилістичних джерел текстотворення та збагачення літературної мови.

Посилання

1. Винничук Ю.П. Вікна застиглого часу : оповідання та повість. Львів : ЛА «Піраміда», 2012. 208 с.

2. Винничук Ю.П. Мальва Ланда. Харків : Фоліо, 2018. 602 с.

3. Винничук Ю.П. Танґо смерті. Харків : Фоліо, 2015. 79 с.

4. Павленко І.Я. Німецькомовні запозичення в художньому дискурсі. Нова філологія. 2018. № 74. С. 69–76.

5. Словник української мови в 11 т. / за ред. І.К. Білодіда. Київ : Наук. думка, 1970–1980. Т. 1–11.

6. Стецик Х.М. Типологія взаємодії літературної мови і наддністрянського діалекту в українській художній прозі. Гуманітарна освіта у технічних вищих навчальних закладах. 2019. Вип. 40. С. 44–49.

7. Тищенко Т.М. Матеріали до словника полонізмів у східноподільських говірках. URL: http://dspace.udpu.edu.ua/bitstream/6789/1677/1/materialudoslovnukapolonizmiv.pdf (дата звернення: 22.01.2020).
Опубліковано
2023-04-26