РОМАН АГАТАНГЕЛА КРИМСЬКОГО «АНДРІЙ ЛАГОВСЬКИЙ» В ОПТИЦІ АВТОБІОГРАФІЗМУ

Ключові слова: Агатангел Кримський, роман, автобіографізм епістолярій, белетрист, рецепція, рецензія

Анотація

Стаття присвячена осмисленню поетологічно-функціональних особливостей автобіографізму у структурі роману Агатангела Кримського «Андрій Лаговський». Спираючись на усталений у вітчизняному літературознавстві погляд на автобіографізм як літературний жанр, головним героєм якого є сам автор; основи автобіографістики, що включає, окрім автобіографії, мемуари (спогади), щоденники, почасти й листування, а також автобіографічні художні твори, у дослідженні осмислюються елементи автобіографізму в романі А. Кримського. Наведено також відгуки І. Франка, Лесі Українки та сучасних літературознавців про творчість А. Кримського. Переважно критики й дослідники літератури ідентифікують прозовий твір А. Кримського як один із найяскравіших текстів раннього українського модернізму. Це автобіографічний роман, що порушив табу на публічне обговорення таких тем, як сексуальна орієнтація і право бути собою. В українській белетристиці на той час ключові позиції займав реалізм. Осмислення літературно-критичної рецепції роману А. Кримського «Андрій Лаговський» в історіографічному аспекті надає підстави спростувати тезу про «вакуум дослідницького інтересу» у вітчизняному літературознавстві до постаті автора твору. Стверджувати, що А. Кримський як белетрист узагалі не вписаний у канон літературної традиції, означає демонструвати незнання генези його естетико-художніх здобутків. Автобіографізм став домінантною рисою ідіостилю митця, який у прозовому творі акцентував на самопізнанні людини. Образ головного героя роману, що носить його ім’я, – Андрія Лаговського – не варто трактувати спрощено як віддзеркалену копію або натуралістичну реконструкцію реально-біографічної особистості автора. Наратив роману є яскравим зразком автопсихологізму, коли письменник-адресант структурує сюжетно-образну палітру тексту, наділяючи літературних героїв власними роздумами, почуттями тощо.

Посилання

1. Бабишкін О. Агатангел Кримський. Київ : Дніпро, 1967. 116 с.

2. Василюк О. Листи Лесі Українки до Агатангела Кримського. Східний світ. 2009. № 4. С. 79–87.

3. Випасняк Г. Між святістю та гріховністю: дилема Андрія Лаговського в однойменному романі Агатангела Кримського. Житомирські літературні студії. 2013. Вип. 7. С. 192–200.

4. Горблянський Ю. Художня проза Агатангела Кримського : дис. … канд. філол. наук : 10.01.01. Львів, 2021. 252 с.

5. Кримський А. Андрій Лаговський : роман / упоряд. і передм. В. Агеєвої. Київ : Віхола, 2024. 416 с.

6. Павличко С. Націоналізм, сексуальність, орієнталізм: складний світ Агатангела Кримського. Київ : Основи, 2001. 328 с.

7. Пастух Б. Роман Агатангела Кримського «Андрій Лаговський» як «історія хвороби». Слово і час. 2013. № 5. С. 64–69.

8. Літературознавчий словник-довідник / за ред. Р. Гром’яка та ін. 2-ге вид. виправл., доповн. Київ : ВЦ «Академія», 2007. 752 с.

9. Франко І. Зібрання творів : у 50 т. Т. 33. Київ : Наукова думка, 1982. С. 172–199.

10. Українка Леся. Зібрання творів : у 12 т. Т. 12. Київ : Наукова думка, 1979. 696 с.
Опубліковано
2025-02-27
Розділ
Статті