МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТКОРЕКТНОСТІ: ВІД ҐЕНДЕРА ДО СОЦІАЛЬНОГО СТАТУСУ

Ключові слова: політична коректність, мовні евфемізми, дисфемізми, літературна адаптація, ґендерна дискримінація, соціальна дискримінація, мовні механізми

Анотація

Дослідження присвячене вивченню феномену політичної коректності в сучасній мові через аналіз «Політично коректних казок на ніч» Джеймса Фінна Гарнера. У дослідженні розглядається, як політкоректність функціонує як лінгвістичне та соціокультурне явище, зокрема в літературній адаптації. Дослідження показує, що ґендерна дискримінація, дискримінація за соціальним статусом, а також теми смерті та війни є найпоширенішими темами, які потребують політкоректної мови. Аналіз демонструє, що політкоректність діє насамперед через різні мовні механізми, зокрема перефразування, метафору, метонімію та термінологічну заміну, кожен із яких виконує власну функцію у створенні інклюзивних мовних моделей. Результати дослідження свідчать про те, що політична коректність, яка зародилася у Сполучених Штатах Америки, перетворилася на складне явище, що впливає на різні сфери життя, зокрема й на освіту, науку, релігію, політику та культуру. Дослідження висвітлює роль гіпотези лінгвістичної відносності Сапіра – Уорфа в розумінні того, як мова формує мислення і поведінку, зокрема у створенні толерантного комунікативного простору. У дослідженні розглядається, як різні мовні засоби, як-от евфемізація та перефразування, сприяють формуванню політично коректних висловлювань, їхній вплив на ефективність комунікації. Методологія дослідження поєднує якісний аналіз лінгвістичних трансформацій із тематичною категоризацією, що дозволяє систематично вивчати, як політична коректність проявляється в літературній адаптації. Дослідження демонструє, що хоча політкоректність виконує важливі соціальні функції в боротьбі з дискримінацією та сприяє інклюзивності, вона іноді впадає у крайнощі, поширюється на явища та ситуації, де її застосування може здаватися надмірним. Це спостереження порушує важливі питання про баланс між мовною чутливістю та ефективною комунікацією. Результати дослідження сприяють розумінню того, як еволюція мови відображає і формує суспільне ставлення до дискримінації, упереджень і культурної чутливості.

Посилання

1. Hughes, G. (2010). Political Correctness: A History of Semantics and Culture. Malden: Wiley-Blackwell, 320 p.

2. Beckwith, F.J., Bauman M.E. (1993). Introduction. Are You Politically Correct? Debating America’s Cultural Standards. New York: Prometheus Books, Buffalo, P. 9–12.

3. Lawson, T., Garrod, J. (2012). Dictionary of Sociology. New York: Routledge, 278 p.

4. The Longman Dictionary of Contemporary English. Retrieved from http://www.ldoceonline.com/dictionary/political- correctness.

5. Oxford Advanced Learner’s Dictionary. Retrieved from https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/political-correctness?q=political+correctness.

6. Neaman, J.S. (1995). Book of Euphemism. The hilarious guide to the unmentionable. London: Wordsworth Editions LTD, 310 p.

7. Rawson, H. (1995). A Dictionary of Euphemisms and Other Double Talk. NY: Crown Publishers, 463 p.

8. Garner, J.F. (2021). Politically Correct Bedtime Stories. 25Th Anniversary Edition with a new story: Pinocchio. Souvenir Press.
Опубліковано
2025-02-27
Розділ
Статті