КОМУНІКАТИВНА ТАКТИКА ПІДКРЕСЛЕНО КОРОТКОГО РЕАГУВАННЯ У СВІТСЬКІЙ БЕСІДІ (НА МАТЕРІАЛІ АНГЛОМОВНОГО ХУДОЖНЬОГО КІНОДИСКУРСУ)
Анотація
Статтю присвячено дослідженню комунікативної тактики підкреслено короткого реагування у світському мовленні. Матеріалом дослідження вибрано художній англомовний кінодискурс, з якого методом суцільної вибірки виокремлено епізоди, у яких персонажі, залучені до світської бесіди, послуговуються досліджуваною тактикою. Актуальність проведення дослідження зумовлено тим, що вивчення стратегії дистанціювання здійснюється в лінгвістичному аспекті, не у психологічному, також комунікативну тактику підкреслено короткого реагування вперше досліджено в лінгвістичному аспекті, що потребує більш детального вивчення. Метою статті є встановлення мовленнєвих засобів тактики підкреслено короткого реагування у світському мовленні на підставі аналізу прикладів із власного фактичного матеріалу на основі сучасного художнього англомовного кінодискурсу. У статті обговорюються наявні в лінгвістиці визначення комунікативної стратегії та комунікативної тактики, яка підпорядковується комунікативній стратегії. Досліджувану тактику запропоновано віднести до комунікативної стратегії дистанціювання, яка уможливлює регулювання ступеня близькості або відстані між співбесідниками. Стратегія дистанціювання належить до копінг-стратегій подолання стресу. Комунікація є складним процесом обміну інформацією та виступає напруженою ситуацією для співрозмовників. У стресових обставинах мовець інтуїтивно вибирає комунікативні стратегії і тактики для розмови, залежно від свого емоційного стану. У світській бесіді коротке, лаконічне реагування на репліки співрозмовника є захисною реакцією мовця на стресову ситуацію. За даними нашої вибірки, у світській розмові тактика підкреслено короткого реагування здебільшого реалізована заперечувальними словами “no” або “not”, твердженням “That’s right”, повторенням попередньої репліки, вигуком “Yeah!”, неповними реченнями, короткими, стриманими фразами, проте, за правилами світської бесіди, увічливими.
Посилання
2. Бігунова Н. Позитивна оцінка: від когнітивного судження до комунікативного висловлювання : монографія. Одеса : КП ОМД, 2017. 580 с.
3. Селіванова О. Лінгвістична енциклопедія. Полтава : Довкілля-К, 2010. 844 с.
4. Котова І. Стратегія дистанціювання в дискурсивній поведінці героя та антигероя в американському кінодискурсі. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Іноземна філологія. Методика викладання іноземних мов». 2018. № 86. С. 15–22.
5. Гурина Н. Комунікативна стратегія дистанціювання у професійно орієнтованому навчанні майбутніх учителів англійської інтонації. Сучасні тенденції фонетичних досліджень : збірник матеріалів Круглого столу, м. Київ, 12 травня 2017 р. Київ, 2017. С. 161–165.
6. Грабовська С., Єсип М. Проблема копінгу в сучасних психологічних дослідженнях. Соціогуманітарні проблеми людини. 2010. № 4. С. 188–199.
7. Базарова І. Комунікативні інтенції учасників світської бесіди. Theoretical and impirical scientific research: concept and trends : І Міжнародна дистанційна науково-практична конференція. Велика Британія : Оксфорд, 2021. С. 232–234.
8. Гелле М. Мистецтво діалогу : посібник із фасилітації діалогових воркшопів. Christiansen Grafisk, 2023. 179 с.
9. Наугольник Л. Психологія стресу : підручник. Львів, 2015. 324 с.
10. (BJD) Bridget Jones’s Diary. Miramax Films : directed by Sharon Maguire, 2001.
11. (NH) Notting Hill. Universal Pictures : directed by Roger Michell, 1999.
12. (TM) The Madness. TV Mini Series. TV-MA. Created by Stephen Belber. 2024.